Tarifele RCA vor crește în medie cu doar 3%, ne asigură Autoritatea de Supraveghere Financiară.
Tarifele RCA se vor majora de la începutul lui 2015, așa cum ne-am obișnuit în ultimii ani. De data asta, creșterea va fi una foarte mică, de 3% în medie. Cel puțin așa susțin reprezentanții Autorității de Supraveghere Financiară (ASF). Deși pe medie lucrurile se prezintă bine, există șanse ca în unele cazuri tarifele RCA să se majoreze cu 30%.
Puterea companiilor de asigurări
Acest lucru s-ar putea întâmpla în cazul polițelor RCA achiziționate de către tineri cu vârsta de până la 30 de ani, care au permis de mai puțin de cinci ani și care locuiesc într-un oraș mare. Aceștia plătesc oricum și în prezent cele mai mari tarife.
ASF a aprobat recent o normă care prevede că asigurătorii sunt obligați să facă din RCA un produs profitabil. Mai exact, firmele din domeniu nu vor mai avea voie să acopere pierderile de pe acest segment cu bani proveniți de la alte categorii de produse.