Home Știri BMW Seria 1 Sedan, imagini-spion

BMW Seria 1 Sedan, imagini-spion

de

Propus ca o alternativă pentru Mercedes CLA sau Audi A3 Sedan, BMW Seria 1 Sedan va avea tracțiune față și ar putea debuta chiar în 2015.

Spy-Shots of Cars

Construit pe noua platformă tehnică cu tracțiune față UKL, lansată odată cu primul MPV al mărcii bavareze, Seria 2 Active Tourer, viitorul BMW Seria 1 Sedan pare că are o linie a caroseriei ce-l poziționează undeva la mijlocul drumului între coupeul cu patru uși Mercedes CLA și modelul în trei volume Audi A3 Sedan. Pavilionul este ceva mai plonjat ca la un sedan clasic, dar nu pare să copieze mot a mot linia unui coupe, lasând o utilitate decentă pentru locurile spate. De asemenea, cel mai probabil ușile vor avea rame la geamuri, lucru care depărtează și mai mult noul model bavarez de exclusivismul unui coupe.

BMW X1, imagini-spion

Sub capotă ne așteptăm să găsim motoarele oferite pe noile Mini și BMW Seria 2 Active Tourer. Asta înseamnă că la baza gamei vom regăsi proaspăt lansata generație de motoare cu trei cilindri și cilindreea de 1,5 litri, diesel și alimentate cu benzină. La extrema cealaltă se va găsi versiunea 125i, ce va dezvolta peste 230 CP. În cazul propulsoarelor puternice, clienții vor putea opta și pentru sistemul de tracțiune integrală xDrive.

Spy-Shots of Cars

Este prematur să vorbim despre designul noului sedan al bavarezilor, dar se pare că acesta va fi considerabil diferit de al actualului model Seria 1, care ar trebui să treacă printr-un facelift în viitorul apropiat. Până la lansarea noului Seria 1 Sedan, preconizată să aibă loc la sfârșitul lui 2015 sau începutul lui 2016, ne putem aștepta la un concept care să prefigureze acest model.

Articole similare