Skoda a publicat prețurile noului SUV electric de clasă mică Skoda Epiq, inclusiv a versiunilor de bază cu bateria de 37 kWh și motorul de 115 CP. Acestea pleacă de la 24.990 euro cu promoție (preț de listă 26.438 euro).
Construită pe noua platformă MEB simplificată cu tracțiune față, pe care o împarte cu VW ID.Polo, VW ID.Cross și Cupra Raval, SUV-ul electric de 4,17 metri și având un ampatament generos de 2,60 metri, Skoda Epiq poate fi cumpărată începând de la 24.990 euro (cu promoție, prețul de listă este de 26.438 euro) pentru versiunea de bază Essence 35 cu baterie LFP de 37 kWh și motor electric de 115 CP.
Versiunea Essence cu aceeași baterie de 37 kWh, dar motor mai puternic, de 134 CP, începe la 26.760 euro , de asemenea preț promoțional (28.260 euro preț de listă). Versiunea mai bine echipată, Selection, începe la prețul de 29.524 euro (preț promoțional, 31.498 euro preț de listă) pentru aceeași baterie de 37 kWh și motorul de 134 CP.
Cine dorește bateria mare cu chimie NMC și 52 kWh, disponibilă în combinație cu motorul mult mai puternic, de 211 CP, trebuie să scoată din buzunar minim 33.320 euro la echiparea Essence și 36.558 euro la echiparea Selection (33.958 euro cu bonusul Skoda de 2.600 euro).
Echiparea de bază Essence vine cu sistem multimedia cu display de 13 inchi, climatizare pe o zonă, design Interior Studio, senzori de parcare spate și pachet de sisteme de asistență cu pilot automat adaptiv și asistent de bandă de bază și jante de oțel de 17 inchi.
Jantele de 18 inchi costă extra de la 1.047 euro în sus, pachetul Convenience cu scaune față încălzite, volan încălzit, climatizare pe două zone 559 euro, pachetul Travel cu navigație, două mufe USB-C și asistent de bandă adaptiv încă 1124 euro, iar pachetul tech cu cameră video de marșarier, senzori de parcare față/spate, cheie digitală, selector pentru modurile de rulare și încărcarea bidirecțională încă 1.179 euro.
Selection aduce în plus design interior Loft Grey, climatizare pe două zone, scaune față încălzite, senzori de parcare față și spate, cameră video spate, jante de aliaj de 18 inchi, cheie digitală și încărcare bidirecțională.
Vopseaua metalizată costă 627 euro, jantele de 19 inchi 634 euro, farurile LED Matrix 859 euro, navigația 1.035 euro (inclusă în pachetul Travel cu volan încălzit și asistent activ de bandă), iar plafonul panoramic 655 euro.
Momentan se pot configura doar versiunile cu bateria mare de 52 kWh în ambele echipări. Este interesant de remarcat că Skoda Epiq este configurată destul de minimalist cu majoritatea opțiunilor grupate în doar câteva pachete, contrar politicii de până acum în care lista de opționale era lungă ca la o mașină premium.












