Home Motorsport CNRD 2015, etapa a III-a, Danube Delta Rally

CNRD 2015, etapa a III-a, Danube Delta Rally

de

Deschidere_DSC9781

Danube Delta Rally a fost câștigat fără drept de apel de tânărul Simone Tempestini, principalul favorit la titlul suprem al acestui sezon. Având parte de o vreme perfectă, probe speciale cu peisaje spectaculoase și o afluență mare de spectatori, Danube Delta Rally a contat și în European Rally Trophy, fiind al doilea raliu din țara noastră, după cel de la Arad, înscris și în ERT.

Text: Gabi Gogiu. Foto: Gabi Gogiu, echipe piloți, rallyzom.ro

Simone Tempestini își continuă marșul triumfal către primul titlu de campion național absolut în campionatul intern de raliuri, organizat sub egida Federației Române de Automobilism Sportiv. La doar 20 de ani, tânărul sportiv acumulează deja o experiență uriașă pe probele de raliu interne și internaționale, fiind pilotul român cu cei mai mulți kilometri de probe speciale parcurse în acest sezon. Participând în aproape fiecare weekend la câte un raliu, Simone este permanent „băgat în priză“, astfel că parcurge fiecare etapă din Campionatul Național de Raliuri Dunlop 2015 cu accelerația la podea. Acest lucru a fost evident și la Tulcea, unde s-a impus în 9 din cele 11 probe speciale și a trecut linia de sosire cu un avans de peste două minute în fața ocupantului locului 2, atât în clasamentul etapei cu numărul 3 din CNRD 2015, cât și în cel aferent European Rally Trophy! Simone și-a respectat astfel promisiunea făcută la începutul concursului, chiar el declarând: „Mă bucur că am reușit ce mi-am propus, totul a decurs foarte bine aici, la Tulcea. De la an la an, Danube Delta Rally impresionează plăcut și mă aștept să văd o evoluție chiar și anul viitor. Sper ca și alte raliuri românești să întrunească standardele cerute de FIA“.

Bogdan Marișca s-a adaptat foarte repede la noua sa mașină, Ford Fiesta R5, câștigând Proba Specială 6 – Slava Rusa.

Alături de echipajul Simone Tempestini – Dorin Pulpea, podiumul etapei de ERT a fost completat de Rashid Al Ketbi – Karine Hepperle (ocupanții locului 2 și în etapa ERT de la Arad) și de echipajul Dan Gîrtofan – Tudor Mârza.

Podiumul aferent întrecerii interne i-a avut pe prima treaptă pe Simone Tempestini – Dorin Pulpea secondați de echipajul Bogdan Marișca – Carmen Gă­ureanu, iar Gergő Szabó și Károly Borbély s-au clasat pe locul 3.

Marele perdant la Tulcea a fost Edwin Keleti, cel care și-a propus ca obiectiv locul I. „Am ajuns la Tulcea cu dorința de a crește ritmul față de primele două etape ale sezonului, însă fără să intrăm în zona de risc. Cursa a debutat bine, astfel încât, la finalul primei zile de concurs, ne aflam pe poziția a doua a clasamentului general. După primele două probe din ziua secundă, eram la egalitate absolută cu echipajul Marișca – Poenaru, așa că am decis să atacăm pe proba Eoliene pentru a intra cu avantaj în service-ul de la jumătatea zilei. Din păcate, la interiorul unui viraj de stânga un mic mușuroi de pământ ne-a ridicat pe două roți, iar apoi, ne-am răsturnat pe partea stângă a mașinii, nemaiputând continua cursa. Frustrarea este maximă având în vedere ritmul avut și frumusețea luptei sportive. Sperăm ca, la Bacău, să fim și mai puternici!“ a declarat Edwin Keleti.

Deși cu o mașină inferioară S2000-urilor de la vârful clasamentului, Szabó și-a adjudecat locul III la Tulcea și a câștigat SuperSpeciala din prima zi.

Colegul său de echipă, Adrian Teslovan, a completat: „Am încheiat prematur încă o etapă din sezonul 2015 și suntem puțin dezamăgiți de abandon, mai ales că a avut loc pe a doua probă specială a raliului. Am lovit cu roata dreapta o denivelare de pe marginea drumului, fapt ce a dus la ruperea suspensiei și, automat, la pierderea controlului direcției mașinii, alunecând de pe drum în niște tufișuri. Mergem însă mai departe încrezători în noi, suntem convinși că ritmul nostru a crescut și cred că am învățat din aceste experiențe. A fost un weekend fierbinte atât din punctul de vedere al temperaturilor, cât și al evenimentelor, astfel că apa minerală naturală Borsec a fost soluția ideală sau, mai bine zis, partenerul de bază în astfel de momente. Acum, nu ne rămâne decât să așteptăm și să ne pregătim pentru etapa de la Bacău, unde sperăm sa fim mai buni“.

Aflat pe poziția secundă în Danube Delta Rally, Edwin Keleti a fost oprit din cursă de un accident. Pilotul clujean a promis că-și ia revanșa la Bacău.

„Doresc să îi felicit pe colegii noștri de echipă Szabó Gergő și Károly Borbély pentru rezultatul obținut, locul 3 în clasamentul general cu un Mitsubishi, și totodată să îmi exprim regretul pentru ghinionul avut de Edi și Boti, care, implicați în lupta pentru locul 2 în clasamentul general, au avut parte de un eveniment absolut stupid. Din păcate, astfel de evenimente se întâmplă atunci când pilotezi la limită! Dobrogea, zonă cu peisaje unice în Europa, împreună cu evenimentul Danube Delta Rally 2015, etapă de referință din cadrul Campionatului Național de Raliuri Dunlop 2015 și etapă din European Rally Trophy, contribuie la îmbunătățirea imaginii României, la creșterea notorietății acestei regiuni și, bineînțeles, la creșterea turismului din zonă. Nu în ultimul rând, doresc să mulțumesc echipei tehnice Colina Motorsport pentru profesionalismul de care dă dovadă de fiecare dată, atât în pregătirea tehnică, precum și prin managementul echipei“, a adăugat Adrian Teslovan.

Bogdan Talașman, care l-a avut în dreapta pe Andrei Mitrașcă, a urcat pe prima poziție a clasamentului Cupei Dacia după rezultatul de la Tulcea.

Profitând de abandonul principalului său contracandidat, Adrian Răspopa, tânărul Raul Badiu s-a impus la două roți motrice, Manu Mihalache s-a impus la clasa 3, iar Viorel Ivan și Horia Chiriguț au câștigat Cupele Dacia, respectiv Suzuki. Pilotul de viteză în coastă susținut oficial de auto motor și sport, Andrei Mitrașcă, a luat startul la Danube Delta Rally în calitate de copilot al lui Bogdan Talașman, alături de care a urcat pe a doua treaptă a podiumului de la Cupa Dacia.

Următoarea etapă a Campionatului Național de Raliuri Dunlop 2015, organizat sub egida FRAS, se va disputa la Bacău, în perioada 26–27 iunie, sub numele de Raliul Moldovei.