Astăzi ne ocupăm doar de noutăți absolute – sosite de pe tot cuprinsul mapamondului: Renault Arkana vine de la Moscow International Auto Salon din Rusia, în timp ce facelift-urile la modelele RC și 500X sunt cât se poate de originale din țările de… origine. Bonus, discutăm și despre noua procedură de omologare în Europa – WLTP.
Știm deja despre dorința cehilor de la Skoda de a declina noul lor Kodiaq în versiune coupé-SUV, însă iată că Renault le-au luat-o înainte, anunțând noul model compact Arkana – un „show car” menit să se transforme în produs de serie de anul viitor. Noul crossover pare a avea ambiții globale – va fi comercializat întâi în Rusia, din 2019, fiind bazat pe platforma tehnică a modelului local Kaptur, urmând apoi și alte piețe – cele specificate sunt deocamdată doar din îndepărtata Asie, unde vor avea „caracteristici” locale.

Acasă în Italia, marca Fiat doar ce a debutat un facelift pentru seria 500X, însă doar pasionații vor putea remarca rapid diferențele – designul farurilor a fost modificat, acum ele beneficiind e aportul tehnologiei LED (cu 20% mai luminoase decât în cazul vechiului sistem cu xenon). Modificările adoptate de stopurile LED sunt chiar mai subtile, iar 500X – la fel precum fratele Renegade – are parte de aportul unei noi serii de motorizări turbo pe benzină din gama Firefly. Ele promit economii de carburant de până la 20%, sosind sub forma unor unități de 1 litru în trei cilindri de 120 CP / 190 Nm (combinat cu tracțiune față și o cutie manuală cu șase rapoarte) și a unui model de 1.3 litri cu 150 CP / 270 Nm – legat la o transmisie cu dublu ambreiaj cu șase rapoarte.

Ambele au parte de filtre de particule, construcție integrală din aluminiu și sunt completate în gamă de clasicul 1.6 litri E-Torq, dar și de trei opțiuni diesel: 1.3 litri (95 CP / 200 Nm), 1.6 litri cu 120 CP / 320 Nm și puternicul motor de 2 litri și 150 CP cu 350 Nm – singurul cuplat la o modernă transmisie automată cu nouă rapoarte și oferit cu tracțiune integrală. Pachetul de siguranță este cât se poate de complet – recunoaștere a semnelor rutiere, frânare de urgență autonomă, faruri automate, iar utilizatorii nu se vor plictisi de elementele high-tech: sistemul de infotainment UConnect în cea mai nouă versiune, Apple CarPlay / Android Auto dar și navigație 3D de la TomTom, etc.

Prezentat online din Japonia, dar cu debutul oficial în fața publicului programat pentru octombrie, la Salonul Auto de la Paris, sportivul coupé Lexus RC se află la jumătatea carierei – fiind prezentat pentru prima oară la Salonul Auto de la Tokyo din 2013. De acum încolo, compactul și rafinatul model premium are pretenții și mai înalte, designerii efectuând modificări inspirate direct din mai marele LC – iar printre principalele schimbări de remarcat sunt integrarea DLR-urilor LED în faruri, în timp ce varianta RC F Sport primește o nouă grilă a radiatorului și jante noi de 19 inch inspirate de LC și LS. În spate, inginerii au implementat noi canale aerodinamice către extremitatea barei, pentru un look mai modern și o curgere mai bună a aerului cu efecte beneficii asupra stabilității.

Și stopurile au fost atinse de penelul designer-ilor, având acum grafică în „L” – element pe care îl vom întâlni din ce în ce mai des la modelele Lexus. La interior RC adoptă ceasul analogic de pe LC, în timp ce numeroase modificări subtile sunt menite să optimizeze aspectul, stilul sau confortul șoferului și pasagerului. RC primește și noi finisări – Mustard Yellow sau Ocher – ultima fiind împrumutată de pe LC, în total fiind disponibile 7 combinații interioare și 11 vopsele pentru exterior. Modificările tehnice includ optimizări aduse propulsorului de 2 litri turbo și suspensiei – care beneficiază inclusiv de un set nou de amortizoare.

Anul acesta producătorii auto trebuie să se conformeze noilor dispoziții de omologare – toate modelele vândute în Europa urmând să fie certificate conform noii proceduri de testare WLTP (Worldwide harmonized Light Vehicles Test Procedure), menită să ofere o privire de ansamblu ceva mai realistă asupra consumului de carburant al vehiculelor noi. Grupul PSA este printre primii constructori majori care anunță finalizarea tuturor certificărilor – toate modele de pasageri ale mărcilor sale (Peugeot, Citroën, DS, Opel și Vauxhall) fiind acum certificate în conformitate cu WLTP. WLTP este un test mai riguros și de o durată mai mare, menit să înlocuiască vechiul NEDC – iar în viitorul apropiat constructorii vor avea de-a face și cu noul standard Euro 6.d-Temp, care se va aplica începând cu luna septembrie 2019. Acesta este chiar mai drastic, deoarece va ține cont inclusiv de emisiile poluante (NOx, CO și alte particule) măsurate în condiții de trafic real pe drumuri publice – Real Drivind Emissions (RDE).




















































