Pe de altă parte, o surpriză fantastică ne-a conferit și Panamera Diesel. Deși este mai confortabilă și oferă o imagine sintetică a solicitărilor dinamice, pe viraje se așază foarte bine și nu se face deloc de rușine în fața sportivelor Boxster și 911. Tot aici am asistat și la un adevărat test de fiabilitate trecut cu brio de un 911 Carerra S care a plecat de nenumărate ori de pe loc folosind programul Launch Control. Asta înseamnă că mașina ajunge la 100 km/h în doar 4.1 secunde fără ca șoferul să intervină în vreun fel, ci doar apasă pedala de accelerație la podea. La un demaraj de acest gen, dezvoltarea de forțe este atât de mare, încât stopurile, spoilerele și roțile trepidează vizibil în momentul în care puterea imensă a motorului este transmisă fără derapaje inutile la asfalt. Este pur și simplu impresionant să vezi cum o mașină poate repeta acest exercițiu încontinuu și fără pauze de răcire.
Concursul propriu-zis a început în ziua a doua, cu ruta Istanbul – Varna. Deși nu prea eram lămuriți exact cu toate regulile, am pornit cu entuziasm către prima destinație. Din păcate, entuziasmul nostru a fost atât de mare, încât am reușit să ajungem cu vreo 10 minute mai devreme decât timpul stabilit și cu un consum ceva mai mare de combustibil (evident, pentru că am mers mai repede). Nu cred că are rost și nici nu ar fi frumos față de ceilalți colegi din mașină să discutăm aici a cui a fost vina, cert este că ne-am instalat cu brio pe una dintre ultimele poziții. În timpul ăsta, alte echipaje, cum ar fi cel al Ungariei, a reușit un consum mediu pe computerul de bord de doar 5,8 l/100 km (calculat prin realimentare, consumul efectiv e mai mare) mergând fără aer condiționat, cu oglinzile pliate și în spatele tirurilor. Au existat unii care au au ciulit urechile și mai puțin decât noi la regulament și au înțeles că se ia în calcul consumul mediu, nu cel total. Astfel, s-au gândit că ar fi bine să evite drumul de munte pe care trebuia să mergem, ocolind pe la câmpie și făcând cu 120 de kilometri în plus.
Nu au ieșit deloc bine. Oricum, faza zilei s-a înregistrat la granița cu Bulgaria. Pe lângă faptul că am pierdut destul de mult timp, cireașa de pe tort a reprezentat-o echipajul de bodyguarzi care ne-a așteptat cu brațele deschise și ne-a însoțit până în România. Deși nu am remarcat absolut nimic suspect pe toată durata drumului, probabil organizatorii s-au gândit că zece Porsche Panamera rătăcind prin Bulgaria ar putea da naștere altor povești cu mașini luxoase care dispar fără urmă din parcările hotelurilor. După prima etapă, Panamera Diesel s-a dovedit a fi un partener agreabil de călătorie, fiind confortabilă și încăpătoare pentru patru persoane.










































Comentarii închise.